How2MOOC

H2M | HOW2MOOC
H2M | HOW2MOOC

מהפכת ה- MOOC – Massive Open Online Courses משנה במהירות את עולם הלמידה. האוניברסיטאות המובילות בעולם מעלות לרשת את טובי הקורסים עם בחירי המרצים, ובחינם. כל אחד יכול ללמוד כל דבר ובכל מקום. אין כבר צורך במומחי תוכן המחזיקים במידע שאליו יש להם גישה בלעדית. המידע זמין ומי שמלמד אותו ברשת יכול להיות מבחירי חוקריו או אפילו בעל זכות היוצרים. ובכל זאת, מסתבר שלא תמיד פשוט להתמודד עם קורסים מתקדמים בשפה זרה, ובעיקר לבד. אחוזים נמוכים ביותר (4%-20%) מתוך מיליוני הנרשמים, אכן מצליחים לסיים בהצלחה ולעמוד בדרישות הקורסים.

רקע:

בישראל התרחשה פריצת דרך משמעותית בתחום, כאשר בפיילוט שערך ארגון ערי חינוך בשיתוף משרד החינוך בשנת הלימודים תשע"ד, שולבה למידת ה-MOOC  עם שימוש במודל הנבחרת אשר בנוי משני עקרונות:

הראשון – כל תלמיד הוא גם מורה. לכל תלמיד יש חוזקה משלו, כמו שחקן  בנבחרת, המאפשרת לו ללמד ולתמוך באחרים, ובמקביל הוא מכיר ונהנה מחוזקותיהם של השחקנים האחרים בנבחרת.

השני – לנבחרת יש מטרה משותפת, למשל ציון משותף ונמדד – לא רק ציון אישי לכל שחקן.

המורה במודל הזה הוא מאמן הנבחרת (MOOCster ). תפקידו לעזור לחברי הקבוצה למצוא את החוזקה שלהם, לטפח שיתופי פעולה, ולעזור לקבוצה למצוא ולהגדיר מטרה משותפת.

בנוסף לשימוש במודל הנבחרת כולל מודל ערי חינוך ללמידת MOOC שני מרכיבים נוספים: שיטת הכיתה ההפוכה, ושימוש בכלי מדיה חברתית – התלמידים רוכשים את הידע בבית דרך האינטרנט, ובכיתה הם מתרגלים ומעמיקים. לאחר מכן, דרך פייסבוק, ווטסאפ, וכלים וירטואליים אחרים, הם נמצאים בקשר מתמיד עם המורה ותלמידים נוספים, ונהנים מיתרונותיה של למידה רשתית תומכת ומעצימה.

על המודל:

בפיילוט שהוזכר לעיל (תשע"ד), נלמדו ב-15 כיתות ח׳ עד י״ב ברחבי הארץ קורסי MOOC – ״מבוא לאסטרונומיה״ של האוניברסיטה הפתוחה האוסטרלית, ו-״Control Mobile Robots״ של Georgia Institute of Technology. הלימודים נערכו ע״פ מודל ה"נבחרת": התלמידים הגדירו מטרה משותפת, חילקו תפקידים לפי החוזקות, ותמכו זה בזה לכל אורך התהליך. הלימוד התקיים בשילוב online ו- offline, קבוצות Facebook ו-Whatsup מחד, וקבוצות למידה פיזיות מאידך. בנוסף, נערך גרף תוצאות שבועי, לאורו השתנתה והותאמה אסטרטגיית הלימוד של הנבחרת. התוצאות היו חסרות תקדים: 83% מתלמידי התיכון, שלמדו בשפה שאינה שפת אימם, סיימו בהצלחה קורס אוניברסיטאי. גם המורים, שחלקם לא הכירו את החומר הנלמד, עברו תהליך יוצא דופן של אימוץ תפקיד חדש לחלוטין. הידע עצמו הגיע מהאינטרנט ולכן תפקידם לא כלל כל העברת ידע. תפקידם היה לבנות קבוצת נבחרת שחבריה מחויבים למטרת הקבוצה וזה לזה, לאזן ביניהם וללוות אותם לאורך הלמידה, זאת תוך כדי למידת החומר בעצמם.

בעקבות ההצלחה ממשיך מודל למידת ה-MOOC של ערי חינוך לתפוש תאוצה. מספר הקורסים גדל, ונושאי הלמידה רבים ומגוונים.

בתשע"ה הורחב שיתוף הפעולה עם משרד החינוך ו85% מהלומדים סיימו בהצלחה את הקורסים. המורים מדווחים שאופן העבודה (שיתופי פעולה, עזרה הדדית..) הוטמע בכיתות גם בהמשך בשיעורים קונבנציונאליים.

בתשע"ו, בעקבות ההצלחה, זוהה הפוטנציאל של המודל על ידי שר החינוך מר נפתלי בנט, והוא החליט להרחיבו ל-50 כיתות במטרה להגיע למצב שבו בכל בית ספר יוכלו תלמידים לבחור בקורס אקדמי במתכונת MOOC.

בעקבות פעילויות אלו בחר המגזין WIRED במודל How2MOOC כאחד הטרנדים המובילים לשנת 2015.

נתוני יישום:

תשע``ד - השתתפו 413 תלמידים, מתוכם סיימו 83% את הקורס בהצלחה0

תשע``ה – השתתפו 440 תלמידים, מתוכם סיימו 85% את הקורס בהצלחה0

תשע``ו – השתתפו בתכנית 1,189 תלמידים, מתוכם סיימו 88% את הקורס בהצלחה0

תשע``ז – השתתפו בתכנית 1,689 תלמידים, מתוכם סיימו 90% את הקורס בהצלחה0

תשע``ח – השתתפו בתכנית 4,593 תלמידים, מתוכם סיימו 85% את הקורס בהצלחה0

נכון לשנת 2018 יש 10,711 תלמידים שעשו מוקאתונים ב-123 בתי ספר שונים!

לקראת סוף תשע"ז יצאנו באירועי MOOCATHON, מרתון H2M , בכל הארץ

מוקתון | MOOCATHON
מוקתון | MOOCATHON

בכל בית ספר שנרשם להתנסות, התלמידים והמורים נרשמו מראש, בתמיכתנו, לקורס MOOC קצר ומרתק (מתוך רשימה שהפצנו). האירוע עצמו נמשך יום שלם או יומיים, ובמהלכו

המורים – קיבלו הכשרה כ-MOOCsters, מנחי קבוצות MOOC הפועלות במודל הנבחרת – איך בונים נבחרת, איך מחלקים תפקידים, איך מלווים תהליכי למידה, איך מרשתים, ועוד..

התלמידים  – היו "הפוכים" ונעו בין שני מרחבים בבית הספר:

מרחב הכיתה ההפוכה – במרחב הזה הם למדו בקבוצות קטנות מול מחשבים את פרקי הקורס.

מרחב הנבחרת – כאן עבר החומר הנלמד עיבוד בקבוצות קטנות הבנויות על פי חוזקות המשתתפים. המבינים עזרו למתקשים, וכולם היו מחויבים למטרה שנקבעה מראש (עוברים את הקורס בהצלחה).

  • התלמידים נעו בין המרחבים. המורים התפזרו ביניהם ויישמו את מה שלמדו בקבוצתם – הפכו למאמנים ולמרשתים. התלמידים שלמדו מהמחשב, כעת עיבדו ותרגלו ביחד, וההפך.
  • במהלך היום וגם בסופו, התקיימו פעילויות לכלל המשתתפים שאפשרו חגיגה של עמידה במטרות המשותפות שנקבעו עם היציאה לדרך. גם ההורים ונציגי הקהילה הוזמנו, כדי להעניק תחושת חגיגיות ושותפות.

בעמק המעיינות, בבאר שבע, במודיעין ובעוד מקומות רבים, חוו כ-200 כיתות במשך יום שלם למידה אחרת. תוך כדי פיצוח קורס אקדמי קרו פריצות דרך מרשימות. ילדים לימדו מורים, קבוצות שנתקלו בקשיים יצרו קשר עם בתי ספר מרחבי הארץ שלמדו את אותו קורס, הלימודים התרחשו תוך שמירה על אנרגיה גבוהה, לעיתים מלווה בריקודים ושירה, וכל זאת תוך השלמת המשימות ועמידה באתגרי הקורסים המגוונים.