How2MOOC

H2M | HOW2MOOC
H2M | HOW2MOOC

מהפכת ה- MOOC – Massive Open Online Courses משנה במהירות את עולם הלמידה. האוניברסיטאות המובילות בעולם מעלות לרשת את טובי הקורסים עם בחירי המרצים ובחינם. כל אחד יכול ללמוד כל דבר ובכל מקום. אין כבר צורך במומחי תוכן המחזיקים במידע שאליו יש להם גישה בלעדית. המידע זמין ומי שמלמד אותו ברשת יכול להיות מבחירי חוקריו או אפילו בעל זכות היוצרים. ובכל זאת, מסתבר שלא תמיד פשוט להתמודד עם קורסים מתקדמים בשפה זרה, ובעיקר לבד. אחוזים נמוכים ביותר (4%-20%) מתוך מיליוני הנרשמים, אכן מצליחים לסיים בהצלחה ולעמוד בדרישות הקורסים.

בישראל התרחשה פריצת דרך משמעותית עם יישום מודל How2MOOC, שהחל בפיילוט שערך ארגון ערי חינוך בשיוף משרד החינוך בשנת הלימודים תשע"ד. כיום מספר המסיימים בהצלחה קורסי MOOC בעזרת המודל מגיע ל-90%.

רקע:

How2MOOC בנוי משני חלקים עיקריים:

 • MOOC הקורס המקוון, התפישה שניתן ללמוד בחינם בכל מקום כמעט כל דבר. חשוב לומר שחלק מהותי מיישום מודל H2M הינו בחירת הקורסים הטובים והמתאימים ביותר מבין אלפי הקורסים שמציפים את הרשת. לשם כך אנו מכשירים את המורים במיומנות החיפוש וכן מייצרים "דפים מלווים" לכל קורס, המנגישים אותו, מייעלים את העבודה, והופכים את הלימוד לרשתי.
 • מודל הנבחרת אשר לו שני כללים:

 1.   כל תלמיד הוא גם מורה. לכל תלמיד יש חוזקה משלו, כמו שחקן בנבחרת, המאפשרת לו ללמד ולתמוך באחרים, ובמקביל הוא מכיר ונהנה מחוזקותיהם של השחקנים האחרים בנבחרת.
 2.   לנבחרת יש מטרה משותפת הנמדדת בתדירות קבועה ומוצגת לכל. התוצאה הקבוצתית הופכת את חברי הקבוצה ממתחרים לשותפים – כולם ערבים זה לזו וכמו בקבוצת ספורט, כולם מכוונים לאותו יעד. המטרה יכולה להיות למשל ציון משותף בשיעור אקדמי (ממוצע הציונים) או העלאת מורל הכיתה (ע"י דירוג רמת המורל על ידי כל תלמיד/ה והצבת יעד להעלאת התוצאה הממוצעת).

המורה בכיתת נבחרת הוא המאמן/ת (MOOCster ). תפקידו לעזור לחברי הקבוצה למצוא את החוזקה שלהם, לטפח שיתופי פעולה, ולעזור לקבוצה למצוא ולהגדיר מטרה משותפת.

בנוסף לשני המרכיבים הללו שמהווים את לב המודל, יש מרכיבים חשובים נוספים שמיד יפורטו. עם זאת, חשוב לומר שלאחר חמש שנות התנסות בשטח ואלפי תלמידים ומורים שלקחו חלק בקבוצות How2MOOC, הגענו למסקנה כי המרכיבים הללו ניתנים לבחירת המורה בכיתה על פי נטיות הלב, אופי הכיתה, החומר הנלמד ועוד..

זוהי רשימת המתודות שיכולות להתחבר עם מודל הנבחרת, לשפר ולהעמיק את למידת ה-MOOC:

 • שיטת הכיתה ההפוכה – רוכשים את הידע בבית דרך האינטרנט, ובכיתה מתרגלים ומעמיקים כנבחרת.
 • שימוש בכלי מדיה חברתית – בעזרת פייסבוק, ווטסאפ, וכלים וירטואליים אחרים, הלומדים נמצאים בקשר מתמיד עם המורה ותלמידים נוספים, ונהנים מיתרונותיה של למידה רשתית תומכת ומעצימה, המרחיבה את זמן הלמידה ל- 24/7:
 • למידה מעורבת (Blended Learning) – זוהי תפישה רחבה מאוד המקיפה מגוון גדול של מתודות אך באופן כללי מדובר בלמידה במרחב פיזי משותף לצד למידה מקוונת במרחב הווירטואלי: שיח קבוצתי, דיון וירטואלי מול הקהילה, יצירה, ביטוי חזותי לתכנים, שיתוף תוצרים ברשת ועוד.
 • קהילה לומדת – קבוצות תלמידים ומורים בכל רחבי הארץ (וגם מחוץ לה) מתחברות באמצעות רשתות חברתיות, WEBINAR ועוד מגוון כלים שיתופיים רשתיים. תהליך החקירה, הלימוד, היצירה, עולה לקבצים משותפים ופורץ את קירות הקבוצה המקומית המצומצמת.
 • למידה מוכוונת פרויקט – כדי להפוך את הלמידה לרלוונטית לחיי התלמידים, כשלומדים גיימינג, מייצרים משחקי וידאו, אם לומדים עיצוב, מיישמים את התכניות כך שלא תישארנה על הדף, אם לומדים אסטרו-ביולוגיה, מכינים דף המלצות לאו"ם וכן הלאה. תלמידי המאה ה-21 כמהים לחוש כבר בגיל צעיר את העולם האמיתי, לייצר ולבנות את תוצרי הלמידה.

על המודל:

בפיילוט שהוזכר לעיל (תשע"ד), נלמדו ב-15 כיתות ח׳ עד י״ב ברחבי הארץ קורסי MOOC – ״מבוא לאסטרונומיה״ של האוניברסיטה הפתוחה האוסטרלית, ו-״Control Mobile Robots״ של Georgia Institute of Technology. הלימודים נערכו ע״פ מודל ה"נבחרת": התלמידים הגדירו מטרה משותפת, חילקו תפקידים לפי החוזקות, ותמכו זה בזה לכל אורך התהליך. הלימוד התקיים בשילוב online ו- offline, קבוצות Facebook ו-Whatsup מחד, וקבוצות למידה פיזיות מאידך. בנוסף, נערך גרף תוצאות שבועי, לאורו השתנתה והותאמה אסטרטגיית הלימוד של הנבחרת. התוצאות היו חסרות תקדים: 83% מתלמידי התיכון, שלמדו בשפה שאינה שפת אימם, סיימו בהצלחה קורס אוניברסיטאי. גם המורים, שחלקם לא הכירו את החומר הנלמד, עברו תהליך יוצא דופן של אימוץ תפקיד חדש לחלוטין. הידע עצמו הגיע מהאינטרנט ולכן תפקידם לא כלל כל העברת ידע. תפקידם היה לבנות קבוצת נבחרת שחבריה מחויבים למטרת הקבוצה וזה לזה, לאזן ביניהם וללוות אותם לאורך הלמידה, זאת תוך כדי למידת החומר בעצמם.

בעקבות ההצלחה ממשיך מודל למידת ה-MOOC של ערי חינוך לתפוש תאוצה. מספר הקורסים גדל, ונושאי הלמידה רבים ומגוונים.

בתשע"ה הורחב שיתוף הפעולה עם משרד החינוך ו85% מהלומדים סיימו בהצלחה את הקורסים. המורים מדווחים שאופן העבודה (שיתופי פעולה, עזרה הדדית..) הוטמע בכיתות גם בהמשך בשיעורים קונבנציונאליים.

בתשע"ו, בעקבות ההצלחה, זוהה הפוטנציאל של המודל על ידי שר החינוך מר נפתלי בנט, והוא החליט להרחיבו ל-50 כיתות במטרה להגיע למצב שבו בכל בית ספר יוכלו תלמידים לבחור בקורס אקדמי במתכונת MOOC.

בעקבות פעילויות אלו בחר המגזין WIRED במודל How2MOOC כאחד הטרנדים המובילים לשנת 2015.

נתוני יישום:

תשע``ד - השתתפו 413 תלמידים, מתוכם סיימו 83% את הקורס בהצלחה0

תשע``ה – השתתפו 440 תלמידים, מתוכם סיימו 85% את הקורס בהצלחה0

תשע``ו – השתתפו בתכנית 1,189 תלמידים, מתוכם סיימו 88% את הקורס בהצלחה0

תשע``ז – השתתפו בתכנית 1,689 תלמידים, מתוכם סיימו 90% את הקורס בהצלחה0

תשע``ח – השתתפו בתכנית 4,593 תלמידים, מתוכם סיימו 85% את הקורס בהצלחה0

נכון לשנת 2018 יש 10,711 תלמידים שעשו מוקאתונים ב-123 בתי ספר שונים!

לקראת סוף תשע"ז יצאנו באירועי MOOCATHON, מרתון H2M , בכל הארץ

מוקתון | MOOCATHON
מוקתון | MOOCATHON

בכל בית ספר שנרשם להתנסות, התלמידים והמורים נרשמו מראש, בתמיכתנו, לקורס MOOC קצר ומרתק (מתוך רשימה שהפצנו). האירוע עצמו נמשך יום שלם או יומיים, ובמהלכו

המורים – קיבלו הכשרה כ-MOOCsters, מנחי קבוצות MOOC הפועלות במודל הנבחרת – איך בונים נבחרת, איך מחלקים תפקידים, איך מלווים תהליכי למידה, איך מרשתים, ועוד..

התלמידים  – היו "הפוכים" ונעו בין שני מרחבים בבית הספר:

מרחב הכיתה ההפוכה – במרחב הזה הם למדו בקבוצות קטנות מול מחשבים את פרקי הקורס.

מרחב הנבחרת – כאן עבר החומר הנלמד עיבוד בקבוצות קטנות הבנויות על פי חוזקות המשתתפים. המבינים עזרו למתקשים, וכולם היו מחויבים למטרה שנקבעה מראש (עוברים את הקורס בהצלחה).

 • התלמידים נעו בין המרחבים. המורים התפזרו ביניהם ויישמו את מה שלמדו בקבוצתם – הפכו למאמנים ולמרשתים. התלמידים שלמדו מהמחשב, כעת עיבדו ותרגלו ביחד, וההפך.
 • במהלך היום וגם בסופו, התקיימו פעילויות לכלל המשתתפים שאפשרו חגיגה של עמידה במטרות המשותפות שנקבעו עם היציאה לדרך. גם ההורים ונציגי הקהילה הוזמנו, כדי להעניק תחושת חגיגיות ושותפות.

בעמק המעיינות, בבאר שבע, במודיעין ובעוד מקומות רבים, חוו כ-200 כיתות במשך יום שלם למידה אחרת. תוך כדי פיצוח קורס אקדמי קרו פריצות דרך מרשימות. ילדים לימדו מורים, קבוצות שנתקלו בקשיים יצרו קשר עם בתי ספר מרחבי הארץ שלמדו את אותו קורס, הלימודים התרחשו תוך שמירה על אנרגיה גבוהה, לעיתים מלווה בריקודים ושירה, וכל זאת תוך השלמת המשימות ועמידה באתגרי הקורסים המגוונים.