"גפן" - תוכניות 'ערי חינוך'

הכשרת מורים במודל הנבחרת ומודל How2MOOC

ניהול במודל הנבחרת

חדשנות חינוכית
דרך סיורי למידה במערכות חינוך פורצות דרך בישראל

חדשנות חינוכית
דרך סיורי למידה בבתי ספר פורצי דרך בעולם

ליווי תיכנון והקמת מבני חינוך חדשים

סדרת הרצאות של יעקב הכט על חדשנות חינוכית

ליווי בתי ספר דמוקרטיים

נפגשים עם יעקב הכט

הכשרת מורים במודל הנבחרת ומודל How2MOOC

פדגוגיה חדשנית חברתית שפותחה על ידי ערי חינוך ומיושמת מזה עשור בישראל ובעולם. למודל הנבחרת שני כללים עיקריים: א- כולם מורים ותלמידים, כלומר כל אחד תורם להתקדמות הכיתה מכישוריו הייחודיים. זה יכול להיות הוראת חומר הלימוד, ניהול הפלטפורמות הדיגיטליות, אחריות על לוחות הזמנים, תרגום חומרים אם יש צורך ועוד. ב- לכיתה יעדים משותפים שהיא מגדירה לעצמה, שהינם מדידים ושקופים. כלומר, תוצאות המבחן במתמטיקה למשל יחוברו והיעד יהיה הציון הממוצע, כך שלכולם יש אינטרס שכל חבריהם לכיתה יצליחו. כיתת הנבחרת דומה לנבחרת ספורט, גם באנרגית המשחק וגם בחתירה ליעד משותף. המורה הופכת למאמנת הנבחרת שתפקידה למצות את הייחודיות של כל תלמיד ולהקנות טכניקות מגוונות של למידה, תוך הקפדה על איזון בין צורכי הקבוצה לצורכי הפרט. במודל How2MOOC מיושם מודל הנבחרת בלמידה מקוונת של קורסי MOOC.

ניהול במודל הנבחרת

הכשרת וליווי מנהלים ביישום מודל הנבחרת בבית הספר כולו, לא רק בכיתה, על ידי אריגת שיתופי פעולה בין המורים, בין הכיתות השונות ואף בין בית הספר לקהילה הסובבת אותו. זאת מתוך הבנה שגם בבית הספר כמו בכיתה, יש לכל אדם, מורה או תלמיד, כישורים ייחודיים שהבאתם לידי ביטוי תעזור גם לפרט אך גם למטרה המשותפת של הקבוצה/בית הספר.

חדשנות חינוכית
דרך סיורי למידה במערכות חינוך פורצות דרך בישראל

בעולם המשתנה במהירות, היכולת להרחיב את גבול הדמיון ובעקבות זאת לפרוץ דרכים חדשניות בחינוך, הינה חיונית. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא ללמוד על פריצות דרך שכבר נעשו, לחוש את דופק העשייה החינוכית החדשה ביותר. לערי חינוך קשר שוטף וחיוני עם בתי ספר חדשניים מכל המגזרים והתפישות, דמוקרטיים, מונטסורי, חינוך ממלכתי דתי, בדואים ועוד. סיורי הלמידה אליהם פותחים צוהר מפתיע ומרתק אל החברה הישראלית ומעניקים השראה ואומץ לפיתוח תפישות חינוכיות ייחודיות.

חדשנות חינוכית
דרך סיורי למידה בבתי ספר פורצי דרך בעולם

בעולם המשתנה במהירות, היכולת להרחיב את גבול הדמיון ובעקבות זאת לפרוץ דרכים חדשניות בחינוך, הינה חיונית. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא ללמוד על פריצות דרך שכבר נעשו, לחוש את דופק של העשייה החינוכית החדשה ביותר ברחבי העולם. למסעות הלמידה של ערי חינוך שני יעדים עיקריים. האחד, להכיר מקרוב את הפדגוגיה פורצת הדרך בפינלנד, הולנד, אנגליה, סין, אסטוניה, בולגריה ועוד והשני, להעמיק את ההכרות בין חברי הקבוצה ובתוך כך לעבד ביחד את חומרי הלמידה ולחזור ארצה עם כוחות יצירה ונתיבים חדשים לשיתופי פעולה.

ליווי תיכנון והקמת מבני חינוך חדשים

הקמת מבנה חינוך חדש מהווה הזדמנות נהדרת להגדרה משותפת של מטרות בית הספר, כיווני החדשנות שאליהם הוא שואף והתאמת המבנה לצרכים הללו. לערי חינוך ניסיון רב בהובלת תהליכי הקמה וכתיבת פרוגרמות פדגוגיות בעקבותיהם. במסגרת תהליך ההקמה, צוות ההנהלה וצוות ההוראה מעמיקים בלמידת מודלים חדשניים ובהשראתם, מפתחים את הגישות הפדגוגיות הייחודיות לבית הספר.

סדרת הרצאות של יעקב הכט על חדשנות חינוכית

בהרצאותיו סוקר יעקב את מיזמי החדשנות החדשניים והעדכניים ביותר המתרחשים בישראל וברחבי העולם. מיזמים המשקפים את המעבר העולמי מפרדיגמת הפירמידה אל פרדיגמת הרשת והנותנים מענה לדילמה של הכנת תלמידי ההווה אל עתיד בלתי ידוע בעולם המשתנה במהירות.

ליווי בתי ספר דמוקרטיים

כמייסד ומנהל בית הספר הדמוקרטי בחדרה (הראשון בעולם שכונה כך) וכמייסד IDEC, הכנס הבינלאומי לחינוך דמוקרטי, יעקב הכט היה מעורב בהקמתם של בתי ספר דמוקרטיים רבים בארץ ובעולם. הוא מלווה עד היום את בית הספר בחדרה ועובד באופן קבוע עם פורום מנהלי בתי הספר הדמוקרטיים. התוכנית מציעה ליווי מנהלי וצוותי בתי ספר דמוקרטיים בפיתוח דרכים חדשות בחינוך הדמוקרטי.

נפגשים עם יעקב הכט

שיחות ייעוץ אישיות או צוותיות עם יעקב הכט – איך פורצים קדימה, איך מרחיבים את גבולות הדמיון שלנו, איך מצמצמים את המרחק בין מילים למעשים…

דילוג לתוכן