חדרה

 

התכנית האסטרטגית לחינוך של חדרה, מתמקדת במציאת חוזקות והבאתן לידי ביטוי, ובנתינת אמון ואוטונומיה למנהלים ולמורים. בעקבות פעילות משותפת של שר החינוך הרב שי פירון עם "רשת ערי חינוך", חדרה נבחרה להיות אחת משמונה הערים שבהן תיושם תכנית "כוח חלוץ" ליישום חדשנות חינוכית.

להלן סקירה קצרה של התכנית ופעילותה בשנים האחרונות:

תשע"א – מגלים אוצרות בחדרה

בשנה הראשונה נוצרה שפה משותפת, שפה של מסוגלות וייחודיות, המבקשת להעצים את היחיד תוך מפגש בין אזורי החוזק שלו לאלו של העיר. כמו כן החלו להיווצר חיבורים בין מגזרים שלא נפגשו קודם ולא שיתפו פעולה – דתיים וחילוניים, חינוך יסודי וחינוך על יסודי, תנועות נוער שונות. השפה המשותפת והחיבורים החדשים הביאו ליוזמות בתחומים רבים:

טיפול בסוגיית השייכות העירונית

מורה כמבוגר משמעותי, קשר מורה-תלמיד, דיאלוג

שפה עירונית משותפת (אוצרות העיר, בית ספר, מנהלים, מורים, תלמידים, ורשת הקשרים בין כולם)

יצירת מבנים ארגוניים תומכים" מפר"ש, מטבחון, מליאת מנהלים ((עירוב קהלים- מ"מ,"ממ"ד, יסודי, עי"ס) , פורום יכו"ל בית ספרי, מעגלי יכו"ל בכיתות

 

נקודות משמעותיות לציון:

           כינון תשתית של שיתופי פעולה עם משרד החינוך

           השתלמות יועצות עירונית, מפגשי מליאת מנהלים משותפים (היכרות וחיבור בין זרמים שונים)

 

תשע"ב מאוצרות לתוצאות  

 • מרכזי איכות – במהלך השנה השנייה החלו להתהוות מרכזי איכות, מרכזים המעצימים ומביאים לידי ביטוי את הייחוד של המקום, ומעניקים הזדמנות למבקרים בהם להתחבר אל אזורי החוזק שלהם, לתרום למרכז ולהיתרם ממנו.

  חלק מהמרכזים נוצרו במוקדים שונים בעיר: יד לבנים, הספרייה, החווה החקלאית, איגוד ערים…  חלקם פועלים בבתי ספר שהתחברו להזדמנות להדגיש ולבטא את ייחודיותם: בי"ס יבנה – מרכז קשב ותיאטרון, בי"ס קפלן – גינה קהילתית, בי"ס צפרירים – מרכז לחקר השואה, ועוד.

 • תלמידים מלמדים תלמידים – חלק מהותי מהרעיון העומד בבסיס המהלך החדרתי, הוא הפיכת הכיתה, בית הספר והעיר כולה, לרשת תמיכה והעצמה שבה כולם לומדים וכולם מלמדים. הדבר בא לידי ביטוי בעיקר במרכזי האיכות, שם ניתנת הזדמנות לתלמידים להעמיק בנושא נבחר, להתמחות בו, וללמד אחרים. ילד שיכול ללמד אחרים ולעזור על ידי ניצול לטובה של חוזקותיו, יחווה חוויית העצמה והצלחה, וישמח גם להיעזר באחרים במקומות שבהם הוא זקוק לעזרה .

  נקודות משמעותיות לציון:

 • מליאת פתיחה "אחריות ליצירת מציאות" (אחרי הקיץ של המחאה)

 • מאוצרות לתוצאות כשאלה מכוונת דרך

 • הקמת החברותא להשראה ולמידה

 • דגש על הירוק וכניסת רעיון תוכנית ההפרדה כערוץ פעולה חינוכי

 

 תשע"ג– למידה אחרת

השנה השלישית היוותה אפשרות לראות וליהנות מיישום תהלכי השינוי וכן לקיחתם עוד צעד קדימה –    להעמיק ולהרחיב בסוגיית הפדגוגיה האחרת, להיחשף לחדשנות חינוכית, ולגלות את עולם הטכנולוגיה התומכת

סיורים – קבוצות מבתי ספר יוצאות לסיורים ברחבי העיר, במרכזי איכות ובבתי ספר אחרים. זאת כחלק מגילוי הסביבה, העמיתים, ואפשרויות שיתופי הפעולה שקיימות בשטח .

פורום המנהלים – פעם בחודשיים נפגשים כל מנהלי בתי הספר בחדרה. נוצרו הכרויות וקשרים שלא התקיימו לפני כן. עבודת הפורום נעשית במליאה כללית וגם בקבוצות, כך שנוצרים קשרים אישיים ותחושת שיתוף ותמיכה.

המטבחון – פעם בחודש נפגשת קבוצה מצומצמת יותר הכוללת את ראש אגף חינוך, בכירים נוספים מאגף החינוך, מפקחים ושני נציגים של מנהלי בתי הספר. הקבוצה עוסקת בנושאים שעולים בפורום המנהלים ובשאלות יסוד כגון – איך נותנים ביטוי ל'אוצרות' בדרכים פדגוגיות, איך מפנים את הבמה לתלמידים, העברת מרכז הכובד למליאות המנהלים תוך הבעת אמון ועידוד ליזמות ומיצוי יכולות.

החברותא – מזה שנתיים פועלת מסגרת שמפגישה מנהלי/ות בתי ספר. הקבוצה נמנעת במכוון מעיסוק בעניינים שוטפים או משימות עבודה. המנהלים מוזמנים לשתף, להתלבט, לעוף על כנפי הדמיון, ולגלות את השותפים לדרך. המפגשים מתוכננים ומונחים בכל פעם על ידי צוות אחר מתוך הקבוצה. הם נערכים במרכזי איכות או במקומות הנוגעים לנושא הנבחר של אותה פגישה.

כעת מתחילה החברותא להיכנס גם לבתי הספר ולצוותי המורים. כדברי אחד המשתתפות הקבועות "שם אפשר לעצור, לנשום אוויר, לעוף.."

 

נקודות משמעותיות לציון:

 • TED מורים ותלמידים בתיכון חדרה

 • התחלת נבחרות (נבחרת – כלי שפותח על ידי "ערי חינוך" להעלאת הישגים)

 • פיתוח מודלים והתנסויות בית ספריות של "למידה אחרת" בהיקף רחב (נגיעה בכל בית ספר)

 • השתלמות תקשוב מחוזית למנהלי חדרה במרכז ההדרכה בשלומי 

 

תשע"ד– כוח חלוץ ללמידה משמעותית ו"לב פועם" עירוני

השנה הנוכחית היא שנת פריצה- מעבר מהתנסויות מקומיות להרחבה מערכתית של חדשנות פדגוגית, ודגש על חיזוק ופיתוח ההנהגה המקומית וההכרה הלאומית בעשייתנו.

זו שנה בה נראה את פירות המסע שעברנו בצורה בהירה ונוכל לעלות מדרגה בלמידה ההדדית ובהיקפי הפעולה:

·         העמקה של תהליכי חדשנות פדגוגית

 

·         הכרה, ליווי ותמיכה של משרד החינוך ביוזמות כאלה

 

·         הרחבה ניכרת בהתנסויות תקשוביות (טאבלטים, השתלמויות, צריכת הדרכה)

 

כינון מרחבי מפגש ולמידה ברמה העירונית שיחברו בין שונים ובין דומים על בסיס עניין:

"הסטודיו" של חדרה

נבחרת עירונית להעלאת הישגים

מפגשי כלים שלובים- מפגשי למידה של כלים טכנולוגיים תומכי פדגוגיה

 

האימפקט  של התכנית – מבחר קטן של סיפורים מהשטח:

– בבית ספר ארלוזורוב פתחו בתכנית "ילדים מלמדים ילדים בהפסקה". כל ילד שרוצה ללמד מגיש תכנית ורשימת צרכים ומקבל מקום וערכת הוראה. בין הנושאים הנלמדים: אוריגמי, פיתוח קול, שחמט, ועוד..

– מעגלי שיתוף בצפרירים – בניהול ובהנחיית ילדים הוזמנו תושבי העיר למעגלי דיון שעסקו בסוגיית הפרדת הפסולת, אתגרים שעלו, חסמים, דרכים להעלאת מודעות ועוד. נוצרה חוויה שכונתית מעצימה של שיתוף ונראות.

– השתלמות יועצות עירונית, דתיות וחילוניות – אחד ממאפייני תכנית יכו"ל הוא הפגשת מגזרים  שמעולם לא נפגשו קודם ובוודאי שלא שיתפו פעולה.

– שיתופי פעולה בין תנועות נוער- לאחרונה, "המרוץ למיליון" שהסתיים ביער חדרה בפעילות משותפת של כל התנועות.

– מודל חדרתי ייחודי של חשיפה לשנות שירות, שהביא לעלייה משמעותית בבני נוער מחדרה שפנו להתנדבות בשנת שירות

נבחרת מורות למתימטיקה – קבוצת מורות שעובדות כנבחרת (נבחרת – כלי שפותח על ידי "ערי חינוך" להעלאת הישגים), ומדווחות על חוויית הוראה ולמידה שונה לחלוטין.

צמיחת חברותות בבתי ספר בעקבות החברותא העירונית למנהלים

צוות מדעים בבית אליעזר, במסגרת תכנית "כח חלוץ" , בונה פדגוגיה אחרת  שתופץ בהמשך בשאר בתי הספר בעיר. אחת המורות אמרה בעקבות עבודתה בצוות: "נתנו לי את המקצוע שלי בחזרה"

נבחרת מתימטיקה לקראת המיצב ברב תחומי שבמסגרתה ילדים לימדו ילדים. המורות דיווחו על שקט וריכוז, על חוויה שונה לגמרי משנים קודמות.

תיכון חדרה יוצא ביוזמה חדשה למציאת חוזקות המורים והבאתן לידי ביטוי

תיכון מבשרת מפתח למידה בתוך חדר המורים, המתמקדת במעגלי יכול ופיתוח פדגוגיה חדשנית

בבית ספר יבנה לכל ילד יש מבוגר משמעותי נוסף על המורה מחנך.

 

תשע"ה – תשע"ו : חדשנות חינוכית בחדרה, עיר עם אנרגיה

 • MOOCHUB –   עיר חכמה ומקיימת
 • הזדמנויות חינוכיות במרחב מערב העיר
 • תהליך ייחודיות בית ספרית
 • עבודה פנימית עם אגף החינוך