מועצה אזורית עמק המעיינות

 

 

אמנות שיתופי הפעולה

 

 בעמק המעיינות היה מאז ומתמיד חינוך איכותי, אך האוכלוסיות השונות כמעט ולא נפגשו – דתיים וחילוניים, מושבים וקיבוצים- האתגר שניצב בפני עמק חינוך היה מפגש בין האוכלוסיות השונות ויצירת שיתופי פעולה.  כיום אפשר לומר שאחד המאפיינים העיקריים של עמק המעיינות כ"עמק חינוך" הוא שיתופי הפעולה והמפגשים המרתקים בין אוכלוסיות שונות.

 

 בלב המהלך עומד פורום המשותף למנהלי בתי הספר, הסגנים, יורם קרין ראש המועצה ונגה בשיא, מנהלת אגף חינוך.   הקבוצה נפגשת פעם בחודש, כל מפגש כולל מעגל נפגשים להעמקת ההכרות והשיתוף, חלק של השראה שבכל פעם אחראי לו משתתף אחר, יצירה – בנייה משותפת של מיזמים. ההשתתפות בפורום אינה חובה, אלא נובעת מבחירה חופשית.

 

 דוגמאות מהשטח לשיתופי פעולה שנוצרו בפורום:

 

 המנהלים שולחים אחד לשני את הדף השבועי שהם מכינים למורים, כדי להיעזר בסיעור מוחות ולקבל פידבק, ואף ללמוד אחד מהשני.

 

יום למידה לכל מורי העמק אחת לשנה. במהלך היום המורים לומדים ומלמדים. כל אחד מוזמן להביא לידי ביטוי חוזקות ואזורי תשוקה. ביום הלמידה הקודם דנו למשל במאפייני אישיות המחנך, בהטלת ספק לעומת אמיתות ברורות – בין סימן שאלה לסימני קריאה, ובעוד נושאים שמעסיקים ומרתקים את המורים.

 

יממת חלימה המאפשרת להתנתק למשך עשרים וארבע שעות מהשטף היומיומי ולעשוק בחלומות ושאיפות, תוך למידה ותמיכה הדדית. בתחילה השתתפו רק המנהלים ועתה גם צוותי המורים לוקחים חלק, כאשר ההזמנה היא למי שרוצה בכך. עם הזמן, באופן ויראלי, יותר ויותר צוותים מביעים רצון לקחת חלק.

 

 פרויקט נש"ר – נגינה שירה וריקוד, המפגיש בתי ספר שונים, היווה בעבר עבור חלק מהמשתתפים מקור לקושי ויריבות. במסגרת "עמק חינוך" הוכנסו לפעילויות מעגלי נפגשים, ולמורים הוצבה מטרה לקדם את החיבור והשיתוף במקביל ואולי אף לפני קידום הצד המקצועי. המעגלים יצרו הכרות וקרבה שהביאו ליצירות משותפות, להערכה, ולחיבור מקצועי וחברתי בין התלמידים ובין המורות.

 

עמק המעיינות מוביל את יישום "מודל הנבחרת" (ראו הסבר באתר ערי חינוך), תוך השגת תוצאות מרשימות. אחד מבתי הספר המובילים בתחום שבו כיתות הגיעו להעלאת הישגים ניכרת, התקשה בתחילה להשתלב המהלך. לאחר הכנסת מבוגר משמעותי נוסף לכל כיתה בדמות מורה מקצועי ששיפר את הקשר עם הילדים ועזר למחנכת ליצור אווירה של שיתוף ותמיכה, החל יישום הנבחרות, וכיום כאמור, זהו בית הספר המוביל בתחום.

 

נפגשים בשביל הספורט – בעקבות חלום של מורה לספורט, נפגשו מורי הספורט בחופשת הקיץ עם עופר לניר, מנהל תחום בתי הספר, ובנו סדרת מפגשים של כיתות ד-ו, הנערכים בכל פעם בבית ספר אחר. גם המפגשים הללו נפתחים במעגלי מפגשים של הכרות, שבעקבותיהם נוצרה שפה משותפת. אחד הפירות המרגשים של המהלך הזה הוא תחרויות מעורבות שבהן הקבוצות המתחרות מורכבות מתלמידי בתי ספר שונים.

 

 שיתוף פעולה בין בית ספר יסודי לגן ילדים הממוקם בגן הארכיאולוגי – ילדי הגן מלמדים את ילדי בית הספר ארכיאולוגיה. זאת בעקבות חלומו של ילד מבית הספר שנהג לבלות זמן רב בחדר המנהלת. הוא הקים בעידודה קבוצה שמתעניינת בארכיאולוגיה ומגיעה לגן כדי ללמוד. במקביל, הוא עוזר למנהלת להגשים חלום משלה – הקמת גינה בבית הספר.

 

 בתי ספר דתיים וחילוניים מתארחים אחד אצל השני, ומנהלות של שניים מבתי הספר היסודיים תכננו ובנו במשותף השתלמות בת ארבעה מפגשים לצוותים שלהן.

 

 קיימות עוד דוגמאות רבות לשיתופי פעולה ומפגשים בעמק. חשוב לציין שכל אירוע או מיזם מתחיל מקול קורא למי שרוצה ושהנושא מרתק אותו. אנשים בוחרים במה הם רוצים לקחת חלק ואז בונים את המיזם במשותף ובצורת עבודה רשתית.