מועצה אזורית ערבה תיכונה

לערבה התיכונה מספר מאפיינים ייחודיים המשפיעים על בחירת התכנית החינוכית:

ריחוק ניכר ממרכז הארץ

מספר תושבים קטן, כ- 3000 נפשות.

עיסוק עיקרי בחקלאות, תוך שימוש בטכנולוגיות חדשניות, בעיקר ליצוא.

 

התכנית נבנתה בשיתוף עם  מנהלי בתי הספר וצוותי ההוראה, והמטרה שהוגדרה על ידם היא:

לעזור לסגל ההוראה לקדם למידה משמעותית, בה רואים כל תלמיד על סך חוזקותיו ומאפשרים לו להביאן לידי ביטוי.

בתהליך גיבוש התכנית הושם דגש על תפישת העולם ונטיות הלב של ההנהגה החינוכית. נערכה חשיפה לכלים המוצעים על ידי ערי חינוך, ראשית לצוות המוביל, ולאחר מכן, למורים ולכלל קהילת המועצה.  מתוך תהליך שיתוף זה נבחרו שלושה מוקדי פעילות:

הקמת נבחרות למי שבוחר בכך.

בניית מערך להערכה חלופית.

יצירת ממשקי עבודה עם מו"פ ערבה.

 

נבחרות – מודל הנבחרת הוא כלי שפותח על ידי ערי חנוך. לקבוצת נבחרת (כיתה, צוות מורים, ועוד) יש שני כללים: 1. כל משתתפיה גם מורים וגם תלמידים 2. לקבוצה מטרה משותפת

הכללים הללו נובעים מתוך התפישה שלכל אחד יש תחום שבו הוא מצטיין, חוזקה ייחודית שאת תחומה הוא יכול ללמד ולתמוך באחרים. מכאן- כולם מורים וכולם תלמידים. המטרה המשותפת הופכת את כולם לשותפים וערבים זה לזה בניגוד ליריבים המתחרים זה בזה.

קבוצת הנבחרת ערבה לחבריה, לרווחתם, ולהבאה לידי ביטוי של חוזקותיהם, ופרטיה של הקבוצה מחוייבים למטרה המשותפת ולהצלחה הקבוצתית. בנבחרת שעובדת היטב נוצרת, בדומה לנבחרות ספורט, "רוח הנבחרת" – אווירה בעלת אנרגיה גבוהה עם תחושת שייכות ומחויבות.

התחלנו עם מספר מצומצם של מורות שבחרו ליישם את כלי הנבחרת בכיתתן. נציין שאפשרות הבחירה היא מהותית. מורה שאינה מתחברת לרעיון והוא נכפה עליה, תתקשה לייצר את רוח הנבחרת החיונית להצלחה ולהתגברות על מכשולים.

בבית ספר היסודי שיטים החל ליווי אישי למורים המעוניינים להפעיל את כלי הנבחרת.

לאחר כמה חודשים, עקב הצלחת הנבחרות הקיימות, הביעו מורות נוספות, גם במקצועות כאנגלית מתימטיקה, את רצונן להצטרף לתהליך הנבחרות.

 

 

 

הערכה חלופית–  החל תהליך פיתוח הערכה מילולית במקום ציונים מספריים. צוות המורים שעוסק בכך נמצא עדיין בעבודה אך כבר נוצר מסמך דרכי הערכה חלופיות. ישום ראשון התקיים בתעודות המחצית  עם דגש על כיתות א-ב. לקראת סוף השנה ניתנה הערכה זו לכל הכיתות .

 

חיבור למו"פ ערבה – רעיון שיתוף הפעולה עם מו"פ ערבה מקבל תאוצה, בעיקר סביב עבודה משותפת עם "הבוסתן", שטח התנסות בחקלאות בו יש בתי רשת, חממות, ועוד, בתוך בית הספר. לעת עתה המו"פ מלווה בעיקר את שכבה ה' וקצת את שכבה ו', ומכוון ליום פתוח בו יימכרו תוצרי העבודה.

שיתוף הפעולה עם המו"פ עומד להעמיק ולגדול, ובעתיד אנו מקווים לרתום את בית הספר התיכון, בשיתוף המו"פ, לפרויקט  Google Science Fair.