מועצה אזורית מנשה

לקראת סוף תשע"ג התחלנו לפעול במועצה האזורית מנשה בעקבות פנייתם של ראש המועצה ומנהל אגף חינוך. הם הביעו את רצונם להתחבר לעולם החדשנות, למאה ה-21, ולהעמיק את שיתופי הפעולה.

 

היציאה לדרך הייתה במפגש עם ההנהגה החינוכית, מפגש חלומות, בחממה האקולוגית בעין שמר.

 

בקיץ 2013 הובלנו בשיתוף עם מחלקת החינוך ומנהלי בתי הספר את כנס החינוך של מנשה. זהו כנס שמתקיים מדי שנה בהצלחה רבה, אך הפעם הושם הדגש על המשכיות, על הרצון שיתהוו בו התחלות של ערוצי פעילות ממשיים שיבואו לידי ביטוי במשך השנה.

הכנס סיפק הזדמנויות לחשיפה לתחומים מאוד מגוונים : מעגלי שיח, כיתה הפוכה, נבחרת, תקשורת מקרבת, חיבור בין פדגוגיה לטכנולוגיה, PBL , יזמות ועוד…

משתתפי הכנס שיקפו את אחד המאפיינים הבולטים של המועצה, שמנהיגיה רואים בו חוזקה משמעותית- רב תרבותיות. את מנשה מאכלסים מגזרים רבים ושונים – דתיים, חילוניים, ערבים, ועוד..

 

נכנסנו לכל בתי הספר במועצה, כאשר אנו פועלים בארבעה ערוצים מרכזיים:

הנחיית בתי הספר

פורום מנהלים – הנהגת החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי

פורום ראש המועצה

מטבחון המפקחים ופסג"ה  

 

בבתי הספר-

הפעילות בבתי הספר מתחילה מבניית קשר רציף וקרוב עם המנהלים.

כל בית ספר בחר פיילוט שבו התמקד. הבחירה נעשתה על ידי המנהלים והצוות המוביל של כל בי"ס על פי צרכי ביה"ס וכיווני החדשנות בהם בחר להתנסות.

חלק מבתי הספר בחרו להוביל פיילוטים סביב סוגים שונים של נבחרות תלמידים ומורים (על "מודל הנבחרת" של ערי חינוך, קראו באתר) – נבחרות תלמידים להעלאת הישגים ביסודי, בחט"ב ובתיכונים (לקראת הבגרויות), נבחרות לשיפור אקלים, ונבחרות בשילוב כתה הפוכה  , מעגלי שיח עם התלמידים, למידה מבוססת פרויקט (PBL) וקורס  MOOC באסטרונומיה. חלקם התמקדו בעבודה עם הצוות סביב מעגלי שיח, פיתוח חלומות ויוזמות של הצוות, ותהליכי שיתוף עם הקהילה.

פורום המנהלים –

הפורום תרם להעמקת ההכרות ולחיבור אישי בין המנהלים לבין ההנהגה החינוכית במנשה.

במהלך המפגשים המנהלים עסקו בשאלות של חדשנות ולמידה משמעותית, למדו  אחד מהשני, לימדו, והציגו את הפיילוטים שלהם. נוצרו שיתופי פעולה בין בתי הספר וגם בינם לבין החינוך הבלתי פורמאלי.

 

 

פורום ראש המועצה –

הפורום עוסק בהכרת ודיוק חוזקות וייחודיות המועצה. בנוסף למפגשים במועצה, יוצאים חברי הפורום, יחד עם פורום המנהלים, לסיורים במקומות מעוררי השראה (מפעלים, עסקים, עמק המעיינות כעמק חינוך..)

מטבחון –

אחת לחודש מתכנס פורום הכולל את מנהל מחלקת החינוך, מפקחי משרד החינוך, פסג"ה, וצוות ערי חינוך, לשם דיוק והעמקת התהליך, יצירת חיבורים עם משרד החינוך, והתבוננות הוליסטית.

 

בשלב זה עומדים הפורומים השונים להעמיק בחזון "כיתה 2021".