מסעות ערי חינוך בעולם

בעולם המשתנה במהירות, שעובר מול עינינו מפרדיגמת הפירמידה אל פרדיגמת הרשת חשוב ומרתק לחוש את דופק השינוי המתרחש ברחבי העולם ובישראל.

ארגון ערי חינוך מתמחה בהובלת מסעות למידה שכאלו, מסעות שיש בהם:

  • גילוי וחקר החדשנות העולמית
  • למידה בכלל, ומהמעגל השלישי (מהעולם) בפרט
  • קבוצה הרואה את היחיד ויוצרת ביחד
  • קבוצה הבנויה מאנשי חינוך מובילים ופורצי דרך
  • חוויה בלתי נשכחת של שותפות והעמקת קשרים
  • חזרה הביתה עם כוחות חדשים ומצברים טעונים בהשראה

תוכלו לקרוא כאן על מסע כזה, על הקשר שלו לחינוך 2.0, ועל הסיפור שמספרת קבוצת ווטסאפ.

לאחרונה לקחו חלק עשרות משתתפים במסעות למידה בעיקר לאנגליה, פינלנד ודנמרק. להלן מעט מידע על כיווני הלמידה במדינות הללו:

פינלנד

בשנים האחרונות מהווה פינלנד את חוד החנית של מהפכת החינוך הגלובלית. מביטול שדרת הפיקוח ונתינת אמון במנהלים ובמורים, ועד ביטול מקצועות הלימוד ב- 400 בתי ספר לטובת למידה מולטי-דיסציפלינרית.  כל אלו הביאו את המדינה להישגים גבוהים ביותר על פי כל המדדים הבינלאומיים, והפכו את פינלנד ליעד מבוקש למסעות חקר ולמידה.

לונדון – כנס BETT

מכנסי החינוך הגדולים בעולם, העוסק במפגש שבין חדשנות פדגוגית וחדשנות טכנולוגית. הכנס מתקיים במרכז כנסים גדול בפאתי לונדון ונמשך ארבעה ימים, במהלכם מוצגים בדוכנים עשרות מיזמי סטארט-אפ העוסקים בשילוב טכנולוגיה בחינוך. מבקרים מכל העולם – מנהלי בית ספר, מורים, תלמידים, יזמים – גודשים את המרחב העצום (כגודל מגרש כדורגל), לומדים על המוצגים ומאזינים לעשרות הרצאות מרתקות. בשנתיים האחרונות מרצים המרכזיים היו סר קן רובינסון ופרופ' סוגאטה מיטרה.

דנמרק

בתי הספר החופשיים מהווים כ-20% מכלל מערכת החינוך בדנמרק ורואים עצמם כחוד החנית של דנמרק והעולם בפיתוח מודלים חדשניים. תפקיד בית הספר החופשי בדנמרק אינו רק הכנה לעולם העבודה כי אם הכנה לחיים בכלל. לשם כך הגדרת תפקיד המורה כוללת יצירת שיח מעמיק עם תלמידיו, והרחבת עולמם על ידי פיתוח הסקרנות הטבעית והלמידה לשם למידה. המטרה המרכזית היא להגיע ללמידה המונעת ממוטיבציה פנימית, כאשר בית הספר מהווה מקור להארה. שורשיה העמוקים של תפישה זו נעוצים בערכי הדמוקרטיה, הקהילה, והחשיבות העצומה שתופשת ההתפתחות האישית.

סקרנים/יות? רוצים/ות לדעת יותר? לחצו כאן