בית הספר יונתן בנתניה

 

 

 

 אילנה פירליק סוסין, מחנכת

 מטרת היחידה "ילדים בונים ידע חיים בעזרת בעלי חיים" היא להמשיך את היחידה "למידה מבוססת שאלה" על מנת לקדם למידה משמעותית בה הילדים בונים ידע, ע"י שילוב תחומי תוכן (עברית, מדעים, וטרינר, כישורי חיים ומפתח הלב) , עבודה בקבוצות ושימוש בבעלי החיים הנמצאים במרחב הבית ספרי.

 

פעילות

    

 

תחילה פרסנו את שלבי התהליך ואת התוצרים אליהם אנחנו מכוונים. לאחר מכן הילדים בחרו בעל חיים שהם אוהבים (או למדו עליו בשנה שעברה בלמידה מבוססת שאלה) ולפי בעל החיים הילדים התחלקו לקבוצות קטנות (עד 4 ילדים).

כל שיעור מתחיל במליאה כשהמורה מזכירה את שלבי העבודה, ואז עוברים לעבודה בקבוצות. בסיום השיעור מוצגים תוצרי ביניים של הקבוצות,  ומתקיים שיח על התהליך שעברה הקבוצה ומשוב מהכיתה לתוצרי הביניים.

התוצרים:

1. ספרון הכולל כריכה קדמית ואחורית וסיפור פרי דמיונם של חברי הקבוצה שנכתב על פי התבנית הסיפורית, אפיון דמות ושימוש בטקסטים מדעיים על בעלי החיים. הסיפור מבוסס על מסר שהילדים בחרו לכתוב עליו ולהעביר לקוראים.

2. משחק שיבנו התלמידים הבודק הבנת הנקרא לאחר קריאת הספרון שלהם. (טקסט מפעיל)

הספרונים והמשחקים ישמשו את תלמידי כיתות ג' ואת חברי השכבה בשיעורי עברית/הפסקות.

 

מקום

          

   

הלמידה התבצעה בכיתה, בפינת החי, בחדר זוחלים, בפטיו, ליד האקווריום ובבית.

 

הערכה

    

   

ההערכה מתבצעת לאורך כל התהליך ע"י המורה, ע"י חברי הקבוצה, ע"י חברי הכיתה וההורים בבית. בנינו מחוונים לסיפור טוב, לכריכה טובה, ולמשחק טוב, ובכל שלב הילדים בכיתה כתבו אחד לשני משוב לפי המחוון, הכולל נקודות לשימור ונקודות לשיפור, לאחר מכן המורה בדקה והוסיפה.

 

זמן

    

   

הילדים מכירים את השלבים אך עובדים לפי הקצב שלהם, מסיימים שלב וממשיכים הלאה. עסקנו ביחידה גם בשיעורי כישורי חיים, מפתח הלב, שיעורי עברית, מדעים (הנושא הוא ממלכת בעלי החיים ומיון למחלקות). הילדים המשיכו לשאול שאלות על בעלי החיים שלהם גם בשיעורי וטרינר (קרן קרב). 

 

שותפים

 

 

תלמידים מכיתה ג' יכתבו המלצה על ספר בעקבות קריאת הספרונים, תלוי במידת ההצלחה- לספרונים ולמשחקים יהיה מקום מיוחד בספרית בית הספר וישמשו את כלל תלמידי בית הספר. מורות שילוב/פרטני יוכלו להשתמש בספרונים.